۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر
 

رئیس اداره کنترل سل و جزام وزارت بهداشت گفت: سال گذشته 57 مورد در جنوب کرمان مبتلا به سل تشخیص داده شد که نسبت به متوسط کشوری پایین‌تر است.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشت، دکترمهشید ناصحی ظهر امروز در سمینار اصول و مراقبت‌های بیماری سل در جیرفت اظهار داشت: از وضعیت سل در کشور آمار و ارقام دقیق در دست نیست اما با مقایسه وضعیت کشور با گذشته و کشورهای همسایه می‌توان بررسی‌هایی انجام داد.

رئیس اداره کنترل سل و جزام وزارت بهداشت بیان داشت: وضعیت کشور در مقایسه با 50 سال گذشته از یک میزان بروز 140 مورد در 100 هزار گزارش شده و به 10.6 درصد رسیده بنابراین سال گذشته ما 8 هزار و 713 مورد سل داشتیم که گزارش شده است که در مقایسه با سال گذشته کاهش پیدا کرده و 67 برابر در مقایسه با کشورهای همسایه کاهش داشته است.

ناصحی تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد که ما در مقایسه با کشورهای همسایه و هم در مقایسه با گذشته وضعیت به مراتب بهتری داریم اما این بدین مفهوم نیست که سل از اولویت بهداشتی خارج شده چرا که بیماری سل مرتبط با یکسری عوامل خطرناک است که روند آن می‌تواند روی وضعیت سل تاثیرگذار باشد.

وی گفت: عوامل متنوعی می‌تواند سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود که سردسته آن عفونت اچ آی وی است که صد برابر احتمال به سل را می‌تواند بالا ببرد ولی فاکتورهای دیگری مثل دیالیز، مصرف داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی، سرطان‌ها، شیمی درمانی‌هایی که برای سرطان انجام می‌شود و دیابت می‌تواند 4 برابر احتمال سل را بالا ببرد.

 ناصحی با بیان اینکه استعمال دخانیات تا دو برابر در بروز این بیماری سهیم است، عنوان داشت:  اعتیاد تزریقی صنعتی و نیمه صنعتی و هر چیزی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود حتی یک استرس شدید و یا تغییرات هورمونی بدن در دوران بلوغ و بارداری احتمال ابتلا را افزایش می‌دهند پس ما باید مراقب باشیم چون هرکدام از این عوامل خطر اگر روند رو به رشد داشته باشد، می‌تواند موفقیت‌های ما را با شکست روبه‌رو کند.

وی با بیان اینکه یکی از چیزهایی که در دنیا مطرح است و می‌تواند باعث ایجاد اپیدمی فردی شود دیابت است که در کشور ما کم و بیش رو به افزایش است، افزود: خدمات تشخیصی درمانی سل در نظام شبکه بهداشتی درمانی ما رایگان است، کافی است که مردم بدانند علائم بیماری چه هست و بدانند این بیماری بر خلاف تصور ذهنی شان کاملا قابل درمان است و زودتر مراجعه کنند تا کارهای تشخیصی درمانی شان انجام شود.

 ناصحی با اشاره به وضعیت جنوب کرمان اظهار داشت: سال گذشته 57 مورد در محدوده تحت پوشش این دانشگاه مبتلا به سل تشخیص داده شد که اگر بر جمعیت تقسیم شود 6.8 درصد می‌شود پس نسبت به متوسط کشوری پایین‌تر است.

رئیس اداره کنترل سل وزارت بهداشت گفت: بیماران تشخیص داده نشده در این محدوده وجود دارد و باید از طریق آگاهی‌رسانی و حساس کردن مردم و پرسنل بهداشتی درمانی موارد گمشده را پیدا کنیم.

سمینار اصول و مراقبت‌های بیماری سل امروز در معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به مدت دو روز و با حضور پزشکان عمومی، متخصصان داخلی و نوزادان، پرستاران  برگزار شد.

ما را در فضای مجازی دنبال کنید

RSS GoogleReader