به وب سایت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی جیرفت خوش آمدید
سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧
صفحه اصلي|درباره ما|نقشه سايت |مجله دانشگاه|ارتباط با ما|تماس با ما
منو اصلي
 

شهرستان جیرفت یکی از شهرستان‌های استان کرمان است. مرکز این شهرستان شهر جیرفت است.

این شهرستان از شمال به شهرستان کرمان، از جنوب به شهرستان عنبرآباد، از شرق به قسمتی از شهرستان بم و از غرب به شهرستان بافت و رابر محدود شده‌است.

جمعیت شهرستان جیرفت بنا بر سرشماری سال ۱۳۸۵ تعداد ۱۸۷۰۰۰ نفر بوده‌است. نرخ باسوادی سطح شهرستان ۸۰% نرخ بیکاری ۳۰% می‌باشد؛ همچنین بالغ بر تعداد 1200 نفر دانشجو در ۶ واحد دانشگاهی این شهرستان در سال ۹1 در حال تحصیلند.

شهرستان جیرفت ۱۳۷۹۹ کیلومترمربع وسعت دارد و در قسمت مرکزی استان واقع شده‌است که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و طبیعی به "هند ایران" معروف است. سطح زیر کشت محصولات زراعی باغی ۵۲۰۰۰ هکتار با میزان تولید ۷۳۹۰۰۰ تن می‌باشد. تولیدات آبزیان و دامی این شهرستان با روندی رو به رشد به ۳۰۴۰۴ تن رسیده‌است. ‏

فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان حدود ۲۳۸ کیلومتر است و دارای ۴ مرکز شهری جیرفت، درب بهشت و جبال بارز و بلوک و ۴ بخش و ۱۴ دهستان و ۱۲۲۸ آبادی دارای سکنه می‌باشد.

شهرستان جیرفت دارای سه اقلیم متفاوت جغرافیای سرد کوهستانی ساردوئیه معتدل کوهستانی دلفارد و جبال بارز و گرم مرطوب نواحی دشت جیرفت است؛ ارتفاع شهرستان از حداقل ۶۸۰ متر در شهر جیرفت به ۳۸۸۶ متر در بلندیهای ساردوئیه می‌رسد؛ پایین ترین دمای ثبت شده متعلق به منطقه سربیژن‏ -۳۰ درجه در زمستان و بالاترین دمای ثبت شده +۵۰ درجه سانتی گراد در تابستان جیرفت است. طی آمار یک دوره بلند مدت کمترین میزان بارندگی در سطح شهرستان به دشت جیرفت به میزان ۱۸۲ میلیمتر و بیشترین میزان ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیمتر به مناطق جبال بارز شمالی دلفارد؛ درب بهشت اختصاص دارد.

·         بخش مرکزی شهرستان جیرفت

·         دهستان اسفندقه

·         دهستان اسلام آباد

·         دهستان خاتون آباد

·         دهستان دولت آباد

·         دهستان هلیل

·         بخش ساردوئیه

·         دهستان دلفارد

·         دهستان سربیژن

·         دهستان ساردوئیه

·         بخش جبالبارز

·         دهستان رضوان

·         دهستان سغدر

·         دهستان مسکون

·         بخش اسماعیلی

·         شهر بلوک

·         دهستان حسین اباد

·         دهستان گنج اباد

 

 

معرفي جنوب استان كرمان

( منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی جیرفت )

جنوب كرمان با وسعتي معادل40000 كيلومتر مربع جزئي از ناحيه جنوب شرقي ايران محسوب شده و بر روي طول جغرافيايي 56 درجه و17 دقيقه و عرض جغرافياي 26 درجه و43 دقيقه واقع شده است و از شمال  به كرمان از جنوب به باتلاق جازموريان و استان هرمزگان؛ از از شرق به استان سيستان و بلوجستان و بم؛ از غرب به شهرستان بافت و قسمتي از استان هرمزكان محدوده شده است.

اين منطقه باهفت شهرستان جيرفت؛ كهنوج؛ عنبرآباد؛ منوجان؛ رودبار جنوب؛ فارياب و قلعه گنج و جمعيتي بالغ بر 900 هزار نفر در اين منطقه سكونت دارند. 
شواهد و قرائن تاريخي بسياري در دست است كه نشان مي دهد جنوب كرمان از قديم الايام محل سكونت قبايل مختلف و مركز عمده كشت و زرع بوده است.
حكاكي هاي روي  آثار تاريخي مكشوفه مربوط به هزاره هاي قبل از ميلاد حاكي از قدمت بالاي كشاورزي اين منطقه است كه طي دهه ي بعد از انقلاب به دليل عديده اي توسعه بالايي يافته است.
توليد حدود 4 ميليون تن انواع محصولات كشاورزي و دامي شامل 85 گونه محصولات زراعي و باغي با كيفيت مطلوب و زمينه مساعد براي افزايش  سطح زير كشت به580 هزار هكتار و رسيدن حجم توليد در افق 1400 به بيش از سه برابر وضعيت موجود، در واقع اين پتانسيل توسعه در كمتر جايي از كشور فراهم مي باشد.

معرفي كشاورزي جنوب استان کرمان

اين منطقه با سطح زير كشت حدود 242 هزار هكتار، 29% سطح زير كشت و حدود 67% از كل توليد محصول كشاوزي و دامي استان و حدود 4% از توليد كشور را به خود اختصاص داده است.
منطقه زر خيز جنوب كرمان در تعدادي ازمحصولات از لحاظ ميزان توليد در واحد سطح داراي ركوردهاي كشوري و حتي جهاني بوده و از محدوده مناطق كشور بلكه جهان به شمار مي آيد كه در يك سال زراعي در چند نوبت كشت يك محصول خاص صورت مي گيرد. 

 

 

 

نقشه راهها

 

جیرفت بندرعباس

جیرفت -  زاهدان

جیرفت شیراز

جیرفت - کرمان

جیرفت مشهد

جیرفت -  یزد

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2010-jmu.ac.ir . All rights reserved
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز رایانه و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی جیرفت می باشد.